A pszichiátria a lelki élet zavaraival foglalkozik. A lelki egészség fenntartása és a mentális zavarok rendezése a fejlettebb országokban a mindennapi élet része. A pszichiátriai kezelések lehetnek gyógyszeresek és nem gyógyszeresek. Sokan úgy gondolják, hogy nincs szükségük orvosi segítségre, meg tudják oldani egyedül is a lelki problémájukat! Pedig a mentális betegségek ugyanolyan, ha nem nagyobb, problémát jelentenek az ember életében.
A pszichiáter orvos, aki diagnózist állít fel, illetve kezelést javasol! A pszichiátria a lelki betegségek biológiai alapjaival foglalkozik, az idegrendszeri átvivőanyagok módosulásait célozza meg a pszichés zavarok kezelésekor.
Dr. Lampérth Melitta pszichiáter tapasztalata szerint minél tovább fennáll egy rosszabb lelkiállapot, annál biztosabb, hogy komoly – akár testi betegségek kíséretében jelentkező – pszichés zavarral kell számolni. Ilyenkor fontos mielőbb segítséget kérni.
Július közepén indul a szakrendelés. Milyen betegségekkel érdemes felkeresni?
– Szorongásos problémákkal (pánikbetegség, fóbiák, generalizált szorongás, kényszerbetegség)
– Alkalmazkodási zavarokkal, Kiégéssel, Gyásszal, Élethelyzeti krízissel, Kapcsolati konfliktusokkal-elakadásokkal, Szexuális problémákkal, Szomatizációs zavarral
– Pszichotikus spektrum zavarral
– Pszichés hátterű alvászavarokkal: elalvászavar, rémálom, éjjeli felriadás
– Depresszió és egyéb hangulati zavar tüneteivel
– Evészavarokkal
– Függőségekkel
– Személyiségzavarokkal
– Dementiával, átmeneti és tartós zavartsággal
– Gyermekkorban induló tünetekkel (Autisztikus spektrum zavar, TIC, ADHD, Magatartászavar, Tanulási készségek zavara, Mentális retardáció)